Новини

Ще гласуваме ли през лятото за парадокса ГЕРБ!

04 февруари 2013 | 23:40 | изпратено до нас от потребител на сайта

Представете си, че сте бизменсмен от София, който притежава фирма, която се занимава със строителство. Един слънчев ден решавате да участвате в публичен търг обявен от строителен консорциум във Франкфурт, Германия. След дълга и тромава процедура, подаване на документи, труд на цялата ви администрация на вашата фирма, и конкурентноспособна оферта с минимален марж/печалба вие печелите търга.

До тук добре!

Вие почвате работа, започвате планове да командировате част от работниците, които работят при вас, за да може надлежно да започне изпълнението на проекта. Вие имате работната сила, опита и т.н. В разгара на подготовката на документацията се оказва, че милата ни държава във всъщност пречи и създава непреодолима пречка от това да изпратиш/командироваш работниците си в Германия, принуждавайки фирмата Ви да съкрати български работници в България, за да може да се наемат работници в германия в новооткритата Ви немска фирма пак  ваша собственост, която във всъщност по европейски проекти и схеми я стимулират и финансират.

Защо се получава така, ще се запита човек.

Ами много просто. Има един член в Кодекса на труда и по точно чл. 121, който във всъщност представлява пречката и бе гласуван и одобрен от правителството на ГЕРБ през 2011. В него и в под-законовите актове към него се казва, че за да командироваш българин, който работи за теб в Германия(и ЕС като цяло) трябва да му плащаш командировъчни и заплата, която трябва да има поне минималните условия, които един германец ще получава, като освен това и трябва да му плащаш командировъчни.

Нека да направим сметка:

Един немски работник, който работи в Германия 40 часа на седмица за 8 евро на час, ще трябва да му се платят 320 евро за седмицата.

Един български командирован работник от вас ще трябва да му се платят 320 евро заплата плюс командировъчни, които за 1 седмица се равняват съгласно наредбата на стойност 210 евро дневни и 130 евро на вечер за нощувки. Тук вече няма смисъл да смятам. Преди да се гласува промяната на този 121 член от КТ беше или командировъчните плюс българската заплата или немската заплата. Сега крайния резултат е такъв, че вместо да плащате данъци на България и да взимате български работници от България на вашите проекти, вие вече плащате данък в германия, осигурявате работниците си в германия и вместо да ползвате специалистите които имате на трудов договор в България Вие местите дейността си в по перспективната Германия. Къде са икономическите предимства и икономическите теории като цяло.

СИВ през 90те беше мръсна дума, а сега с така наречената псевдо свобода на движение на хора, капитали и т.н. виждаме на практика какво се случва. Като бизнесмен днес ще наемете 30 немци или българи, които ще работят за немската Ви фирма и една стотинка няма да влезне в Българския бюджет. Сметката е проста - 30 работника по средно 300 лева данък на месец или 9000 лева по малко за нашите родители пенсионери, близки, социално слаби, за нашата държава, която разчита но евро подаяния.

Не ме разбирайте погрешно. Поставете се в обувките на един бизнесмен, който се занимава със строителна дейност и печели проект в Германия. Ще изпратите ли българските си работници да извършат работата или ще наемете работници в германия? Ще бъдете ли конкурентноспособни? Едва ли! А в същото време по директива на ЕС, ни казват, че регламент 883/2004 можем да командироваме работници и да ги осигуряваме в България без да ни се налага да осигуряваме работниците си в приемната страна.