Новини

Финансовият министър се обяви за пълно отпадане на добавката за стаж

07 ноември 2015 | 21:13 | mediapul

Добавката за стаж е анахронизъм и вече се води дебат за нейното пълно премахване от Кодекса на труда, съобщи в събота финансовият министър Владислав Горанов пред “Дарик“.

Според кодекса всеки служител получава по 0.6% увеличение на заплатата за всяка една година натрупан трудов стаж. Доскоро за държавните служители тази добавка беше 1% на година, но беше премахната. От догодина полицаите и военните също няма да получават 2% увеличение за стаж годишно. Въпросът не се дебатира само за магистратите и служителите в съдебната система, но при тях надбавката е фиксирана в Закона за съдебна власт, а не в Кодекса на труда.

“Знаете, че реакцията на синдикатите е много чувствителна по тази тема. Увеличаването на службата не означава подобряване на качествата или ако увеличаването на времето, през което си служил, увеличава твоите качества или подобрява твоята работа, това трябва да стане чрез увеличение на заплатата, а не по този автоматичен начин, без да се отчита това“, каза Горанов.

Изначалният проблем е, че служителите в бюджетния сектор получава заплати по предварително приета таблица. Те има таван на заплатата, който няма как да бъде преминат без значение колко добре се трудят. Сега финансовият министър заяви, че добавката за стаж трябва да бъде премахната и за частния сектор, защото тя не отчита реалностите за труда и качеството му.

“Няма гаранция, че един служител, ако е работил повече, работи по-добре. Специално даже при определени категории работещи, които се налага да ползват физическите си умения, се предполага, че с времето тези умения заради естествени процеси намаляват. Същевременно обаче заради автоматизма на тези допълнителни възнаграждения води до това, че по-младите служители, независимо дали работят по-добре или по-лошо... (получават по-малко-бел.ред.)“, каза Горанов.

 

Той даде пример с депутатите. “От гледна точка на конституцията питам аз с какво един млад народен представител е по-лош или по-добър от един по-възрастен народен представител, та да вземат различни възнаграждения?", попита министърът.

За проблемите в силовите ведомства Владислав Горанов обясни, че там трябва да има “пребалансиране на правата“. Според него новите правила трябва да отчитат факта, че някои служители са изложени на рискове. Тези правила ще бъдат внесени между първо и второ четене на Закона за бюджета от депутати от ГЕРБ.

 “Автоматичното нарастване с всяка година допълнителен стаж и то на всички служители независимо от начина, по който носят службата си, не е най-доброто решение. Защото то не отчита по никакъв начин действителния принос на съответния служител, не съдържа в себе си елемент на атестация как е носена службата и куп други показатели, които биха могли да се използват за по-добро управление на тези системи", каза министърът.

Горанов отново призова полицаите да не напускат системата, защото по думите му няма причина за това. Той каза, че държавата има пари да изплати 20-те заплати на всички напускащи.

Полицейските протести продължават вече четвърти ден с блокиране на важни кръстовища в София и магистрали. За неделя е планиран най-големият протест на служителите на МВР досега.